O krok blíže jaderné fúzi? Vědci nalezli způsob jak v reaktoru zkrotit plazma - T-Power.cz

O krok blíže jaderné fúzi? Vědci nalezli způsob jak v reaktoru zkrotit plazma

O zkrocení jaderné fúze, která pohání naše Slunce, ale i další hvězdy, a mohla by lidstvu přinést téměř neomezený zdroj energie, se lidstvo pokouší již desítky let. Jednou z překážek, která vědcům doposud v jejich snažení bránila, je nestabilita plazmatu. Nová metoda stabilizace plazmatu vyvinutá vědci ze Spojených států a Jižní Koreje však lidstvo posouvá o další krok dále.

Jednou z překážek, které brání řízenému využívají jaderné fúze, je vznik nestabilit tvořících se na okraji plazmatu, takzvaných ELM (z angl. Edge Localized Mode). Podobně jako v případě slunečních erupcí, při kterých je uvolněno enormní množství energie, je i při těchto „erupcích“ plazmatu uvolněno velké množství energie. Tyto nestability mohou zasáhnout stěny tokamaků, toroidních komor, ve kterých je pomocí magnetických sil udržováno vysokoteplotní plazma, a poškodit tak fúzní reaktory.

Aby vědci dokázali tyto nestability omezit, narušují plazma pomocí rezonančních magnetických perturbací, které pokřiví jinak hladký povrch plazmatu. Takto se z plazmatu může uvolnit přebytečný tlak, což zabraňuje vzniku či alespoň omezuje účinky ELM. Tento postup má však i svá úskalí, jelikož je velmi náročné určit potřebnou míru narušení plazmatu pro omezení vzniku ELM bez toho, aniž by vznikly další nestability nebo se v horším případě z plazmatu neuvolnilo až příliš mnoho energie, čímž by mohlo zaniknout.

Současná zjištění amerických a korejských vědců by mohla posloužit i při predikování optimálních magnetických polí pro předcházení vzniku ELM u mezinárodního projektu ITER, na kterém se podílí 35 států. Projekt je součástí dlouhodobé snahy industrializovat jadernou fúzi, a zpřístupnit ji jako komerční zdroj elektrické energie. Podle současného plánu má být v zařízení vytvořeno první plazma v roce 2025. Experimenty s deuterio-tritiovým plazmatem pak mají začít v roce 2035.Kontakujte nás a rádi Vám poradíme

V případě dotazů se Vám budou naši odborníci rádi věnovat.

Copyright © 2017. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Tomáš Hlad.